Jdi na obsah Jdi na menu
 


anotace k programu 2013

8. 11. 2013

Jedenáctý ročník festivalu nabídne čtyři bloky autorských čtení, každé trochu jinak zaměřené. Úvodní čtení v páteční podvečer v Galerii U Rytíře patří mimořádné liberecké osobnosti, básníku, prozaiku, pedagogovi a literárnímu vědci Milanu Exnerovi. Už proto, že spojuje několik tvůrčích poloh, a že patří do liberecké literatury a zároveň ji významem přesahuje, bude jeho čtení samostatné, bez dalšího hosta.

Na páteční večer přijedou číst dva pražští básníci Vít Janota a Michal Maršálek, kteří zosobňují sílu aktuální poezie – Janotovo pásmo Jen třídit odpad nestačí vzbudilo zaslouženou pozornost i v mainstreamových médiích a podnítilo diskuzi o aktuálnosti a apelech v současné poezii. Michal Maršálek vydal nedávno obsahem i formou bohatou sbírku Práce s mraky, v níž zůstává věrný svému zájmu o cizí příběhy, zeměpisné a časové dálky, o hloubky lidských duší. 

Vystoupení prozaika Vojtěcha Němce a zpívající básníka s kytarou Jana Žaluda v sobotu v 17 hodin U Rytíře je výsledkem vzájemné podpory a úcty festivalu s pravidelnými večery Open Mic, konanými ve Fryčově knihkupectví. Jan Žalud je spolutvůrce těchto pořadů a Vojtěch Němec opakovaným hostem.

Sobotní večer v Experimentálním studiu bude patřit osobnostem české prózy. Václav Holanec je scénárista, filmový historik a publicista, který vloni uspěl v Literární ceně Knižního klubu s mimořádným románem Herci. Jde o žánr tak zvané alternativní historie, děj je zasazen do divadelního prostředí v poválečné Praze. Stejné postavy prožívají tři různé verze svých osudů podle toho, zda v zemi vládnou nacisté, komunisté nebo demokraté. Jeho partner pro liberecké čtení Martin Ryšavý je filmový dokumentarista, taktéž scénárista (Lesní chodci) a autor vynikajících románů Cesty na Sibiř a Vrač. Za druhý zmíněný získal několik ocenění.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář