Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autoři 2017

5. 11. 2017

V odpoledních čteních se představí autoři nejmladší generace, konkrétně studenti maturitního ročníku Gymnázia F.X.Šaldy Zuzana Suchá, Eliška Procházková, Jiří Chytrý a Marek Sojka. V jejich textech bude spíše převládat fantaskní či groteskní próza před poezií, možná uslyšíme i ukázky divadelních dialogů či povídky na hranici úvah se společenskými tématy. 

Současný proud civilní a existencionální poezie zastupuje Jitka N. Srbová, jejíž sevřená, vnitřně propojená sbírka Les se těší vzrůstajícímu zájmu čtenářů. Jejím partnerem pro páteční čtení v Art Café Lázně bude experimentátor a solitér Robert Janda, za kterým stojí pozoruhodné, obtížně zařaditelné sbírky Zbla, Omamné odéry, Parapoezie a jiné, dále pokusy mísit text s ruchem či hlasem a nově také autorská antologie světové poezie Ultimátní básník u bran absolutna.

Nejznámější jméno letošního ročníku je bezesporu Petra Soukupová, úspěšná i jako televizní scénáristka a dramaturgyně. Především je ale autorkou neobyčejně silných románů a novel ze současnosti jako jsou například Zmizet, Marta v roce vetřelce nebo Pod sněhem. Bez nadsázky patří k nejvýznamnějším česky píšícím spisovatelkám mladší a střední generace. Aktuálně jí vycházejí hned dvě knihy, ze kterých pravděpodobně bude číst: společenský román Nejlepší pro všechny a próza pro děti Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová sesbírala řadu literárních cen, Zmizet se stala knihou roku 2010 v rámci cen Magnesia Litera. Její prózy jsou překládány do mnoha jazyků.

Spolu s ní vystoupí v kině Varšava prozaik a novinář Štěpán Kučera, autor žijící v současnosti v Liberci, jehož postmoderní sbírka povídek Jidáš byl ufon vzbudila v loňském roce, kdy byla vydána, zaslouženou pozornost. Vystupují v ní nejen ufoni, ale i záhadolog Robert Langdon či nobelista Orhan Pamuk v lokacích od záhadných staveb historických měst přes Jizerské hory do deštných pralesů. Zda jde o hold či výsměch všem záhadám a tajemnu v literatuře, může posoudit právě na závěrečném čtení.