Jdi na obsah Jdi na menu
 


LP 2018 bližší informace o programu

17. 11. 2018

Festival každoročně představuje místní zajímavé tvůrce, včetně začínajících autorů, a významné osobnosti české literatury.  

 

Festival zahájí v pátek v 18 hodin studenti Gymnázia F. X. Šaldy  Hana Hromadová a Robert Kosina, autoři mladé literární skupiny Prvotní plamen. Poté budou číst známí čeští básníci Petr Hruška a Josef Straka. Petr Hruška se zúčastní festivalu již poněkolikáté, je to výrazná a inspirativní osobnost české kultury, autor mnoha básnických sbírek. Jeho poezie je konkrétní spíš než imaginativní, odžitá a i přes všední náměty velmi strhující. Josef Straka, autor obrazných a existenciálních básní-cest (či básní z cest) je známý i jako organizátor a moderátor mnoha literárních akcí (za všechny Den poezie, v jehož rámci letos festival probíhá). Je vítaným účastníkem zahraničních literárních festivalů a je hojně překládáván. Na Literárních pozdravech představí novou knihu Cizí země.         

 

Také sobotní program zahájí studenti partnerského gymnázia – Anna Stezková a Max Stejskal. Program, který následuje, bude pestrý co do žánrů i forem. Štěpán Kučera vydal několik povídkových knih, naposled Jidáš byl ufon a jiné příběhy (Druhé město, 2016). Většina jeho povídek snad snese označení postmoderní, v promyšlených příbězích nechybí popkulturní odkazy a inspirace, humor, záhady, bizarnost, ale také zacílení na samotný jazyk a jistou potřebnou míru čtenářova vzdělání a zájmu. Jeho čtení doprovodí liberecký kytarista Karel Pazdera.    

 

Lenka Sadvarová je autorkou úspěšného komiksu Malá máma: Pravdivý komiks o mateřství. Pod stejnou přezdívkou vystupuje i jako slamerka, takže také v poezii je jejím velkým tématem dítě a jeho výchova. A stejně jako v komiksu jde o texty velmi trefné a vtipné. Protože jde o libereckou autorku, nemůže na libereckém literárním festivalu chybět, zbývá jen doufat, že má při svých mateřských povinnostech chuť a čas psát a kreslit, a můžeme tudíž slyšet něco nového.

 

Autor Jiří Charvát patří (pod přezdívkou Rimmer) mezi špičku české slam poetry scény a v loňském roce se představil jako prozaik humoristickým románem Eskejp: Na útěku z kanceláře. Stejně jako v poezii, ale i ve svých takzvaných mind-up přednáškách, divadle, komiksu a ve svých dalších aktivitách většinou tematizuje klíčové a zásadní otázky lidské existence, či dokonce otázky ontologické, a to s humorem nekorektním, suchým a krutým.