Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svět žije v áčtyřkách

4. 3. 2010

Svět žije v Áčtyřkách

 

happening k zahájení festivalu Literární pozdravy

23.11. v 16 hodin na Šaldově náměstí

 

Díky strojopisu a především prolnutím výpočetní techniky s kancelářskou prací se základním médiem (rozuměj přenašečem) dnešní doby stal arch papíru formátu A4, přesně 210 kráte 297 milimetrů. Formáty řad B a C jsou v současné době pozapomenuté; právě list papíru A4 zvítězil jako uniforma pro veškeré úředničení našeho světského života. Na papírech A4 odevzdáváme školní práce, črtáme nové ideje, nabízíme básnický rukopis známému nakladatelství, aby nám jej následně odmítlo s uctivým zdůvodněním opět na listu A4; tutéž velikost mají rodné a oddací listy, smuteční oznámení, ale i pracovní a právní listiny jako normy, vyhlášky a zákony. Technické výkresy, mají-li celkovou velikost větší, jsou složeny opět do A4 a seřazeny do složky. I tiskárna počítače nám předá byť jedinou větu na papíře o rozměrech 210 x 297mm a ve většině případů na výšku, kdy základnou obdélníku je kratší strana.

Jako hold fenoménu A4, jež spojuje literaturu s ostatním konáním lidstva, bylo ve čtvrtek 23. listopadu 2006 na náměstí F. X. Šaldy složeno z celkového počtu dvě stě padesáti šesti  českých áčtyřkových básní složen formát minus A4, tedy osmkrát větší. Vznikne tak symbolický arch rozměrů 3360 kráte 4752 mm a nevyčíslitelné literární hodnoty.

Tato akce, uctívající literární umění a médium spojující lidi bez ohledu na vzdělání, rasu, náboženství a literární talent, se odehraje v blízkosti bývalých vodotrysků, symbolů života a nekončícího koloběhu živlů, na a dlaždicích formátu 300 krát 300 mm.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář